Registration will open August 1. 

Classes highlighted in purple are adult drop-in classes currently in session. Click on the class to register online through Mindbody. You may also register for these classes using the Mindbody app on your mobile phone. 

 

Monday

8:00am – 9:00am: Pilates Barre (Maryn Whitmore)

9:30am – 11:30am: Yoga for Health and Relaxation (Helene Hendon)

1:00pm – 1:45pm: Creative Movement (Ages 3-4; Maryn Whitmore)

3:15pm – 4:00pm: Creative Movement (Ages 5-6; Maryn Whitmore)

4:30pm – 5:30pm: Beginner Ballet (Ages 8 and up; Lisa Yaconelli)

5:45pm – 7:00pm: Community Flow Yoga (Paige Cole)

7:00pm – 8:00pm: Pilates for Young Dancers (Ages 8 and up; Mary Sams)

 

Tuesday

9:15am – 10:00am: Allegro Music (Cathy Rumfelt)

10:15am – 11:00am: Allegro Music (Cathy Rumfelt)

11:15am – Noon: Allegro Music (Cathy Rumfelt)

3:00pm – 3:45pm: Pre-Ballet (Ages 5-7; Lisa Yaconelli)

4:00pm – 5:00pm: Making Dances (Ages 8-10; Lisa Yaconelli)

5:00pm – 6:00pm: Intermediate Ballet I (Ages 10 and up; Maryn Whitmore)

6:00pm – 7:00pm: Modern Technique (Ages 10 and up; Maryn Whitmore)

7:00pm – 8:30pm: Intermediate Ballet II (Ages 12 and up; Janet Robertson)

 

Wednesday

7:45am – 8:30am (August 16-October 4): Total Body Challenge (Dani McCall, Krista Jones, Kjirsten Ogburn)

9:15am – 10:00am: Allegro Music (Cathy Rumfelt)

10:15am – 11:00am: Allegro Music (Cathy Rumfelt)

12:30pm – 1:30pm: Pilates (Open level mat; Mary Sams)

4:00pm – 5:00pm: Beginner Ballet (Ages 8 and up; Lisa Yaconelli)

5:00pm – 6:00pm: Classical Variations (Intermed. ballet students only; teacher TBA)

6:00pm – 7:00pm: Maculele Capoeira (Ages 6–12; Nicolás Ayala)

7:00pm – 8:00pm: The Dancer's Workout® (Open level; Deena Futris)

shedulebannersm2.jpg

Thursday

9:15am – 10:00am: Allegro Music (Cathy Rumfelt)

10:15am – 11:00am: Allegro Music (Cathy Rumfelt)

11:15am – Noon: Allegro Music (Cathy Rumfelt)

12:30pm – 2:30pm: Yoga for Health and Relaxation (Helene Hendon)

3:00pm – 3:45pm: Creative Movement (Ages 3-4; Maryn Whitmore)

4:30pm – 5:30pm: Intermediate Ballet I (Ages 10 and up; Maryn Whitmore)

5:30pm – 7:00pm: Intermediate Ballet II (Ages 12 and up; Janet Robertson)

7:00pm – 8:30pm (September 7-October 26): Authentic Movement (Cundy Bryson)

 

Friday

12:30pm – 1:30pm: Pilates (Open level mat; Mary Sams)

4:00pm – 4:45pm: Pre-Ballet (Ages 5 to 7; Teacher TBA)

 

Saturday

9:00am – 9:45am: Allegro Music (Cathy Rumfelt)

10:00am – 10:45am: Allegro Music (Cathy Rumfelt)

1:30pm – 2:45pm: Neighborhood Ballet (Lisa Yaconelli and Jennifer Morlock)

 

Sunday

3:30pm – 4:30pm: The Dancer's Workout® (Open level; Deena Futris)

8:00pm – 10:00pm: Acro-Yoga Jam (Ages 18 and up; Johnny Rogers)